Wrastający paznokieć jest częstym, bardzo nieprzyjemnym schorzeniem. Mamy z nim do czynienia, kiedy krawędź paznokcia wrasta coraz głębiej w skórę. W efekcie odczuwa się ból, a także pojawiają się zaczerwienienie i stan zapalny. Tę przypadłość cechuje rośnięcie paznokci na boki, ich zakrzywianie się i podwijanie. Może to prowadzić do silnej wrażliwości na dotyk, uniemożliwiającej normalne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach nawet do zakażenia. Wrastanie paznokci dotyczy głównie stóp, w szczególności dużego palca. To przypadłość, której nie można ignorować i każdorazowo wymagana jest konsultacja ze specjalistą podologiem, bowiem symptomy z pewnością nie miną samoistnie, mogą natomiast spowodować wiele negatywnych skutków zdrowotnych.
W przypadku wrastających lub wkręcających się paznokci należy zgłosić się do podologa od razu, gdy poczujemy jakikolwiek ból lub dyskomfort. Zwłaszcza, jeżeli będzie się on utrzymywał. Takie objawy zazwyczaj sygnalizują bardzo poważny problem, który później może znacznie utrudniać chodzenie.
To aktualnie jedna z najbardziej nowoczesnych i najbardziej skutecznych metod leczenia schorzenia jakim jest wrastanie się i wkręcanie paznokci. Ich działanie jest analogiczne do działania aparatu ortodontycznego na zęby, z tym, że oczywiście zakłada się je na paznokcie. Ich zadaniem jest wyprostowanie paznokci i ukierunkowanie ich wzrostu na prawidłowy tor. Zaletą tej metody jest duża skuteczność, ale również wskazuje się na bezbolesną aplikację. Ich zastosowanie przynosi szybką ulgę, przywraca możliwość normalnego funkcjonowania, a nawet uprawiania sportu.
Jest on uzależniony od stanu wyjściowego, czyli od objawów z jakimi pacjencji zgłaszają się do podologa. Im mniej jest do korygowana, tym krótszy czas leczenia. W przypadku bardziej zaawansowanego stanu schorzenia, leczenie może zająć nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj jednak noszenie klamr powoduje znaczną poprawę już po kilku regularnie wykonywanych zabiegach. Na czas terapii składa się również stopień deformacji płytki, im więcej należy poprawić tym dłużej wszystko trwa.
Zachęcamy każdego do skorzystania z profesjonalnych usług leczenia wrastających się paznokci. Obecnie nie ma konieczności borykania się z tą niezwykle uciążliwą przypadłością. Pomożemy każdemu w krótkim czasie powrócić do normalnego funkcjonowania i zapomnieć o tym nieprzyjemnym schorzeniu.
Grzybica paznokci to efekt zaatakowania płytki paznokciowej zazwyczaj przez dermatofity, rzadziej przez grzyby z rodzaju Cancida (drożdżaki) bądź pleśniowce. Zakażeniu sprzyja bardzo wiele czynników: noszenie nieprzewiewnego obuwia i skarpetek (ciepło i wilgoć tworzą idealne środowisko dla grzybów), brak odpowiedniej higieny, bardzo sucha skóra lub nadmierna potliwość stóp czy osłabiony układ odpornościowy. Do zakażenia równie łatwo może dojść w przestrzeniach publicznych takich jak basen czy sauna. Do grupy osób, narażonych na szczególne ryzyko zakażenia należą osoby chore na cukrzycę, otyłość, zaburzenia hormonalne czy problemy żołądkowo-jelitowe.
Grzybicę paznokci niestety nie sposób zwalczyć samodzielnie, domowymi sposobami. Konieczna jest ingerencja specjalisty – podologa, który oczyści płytkę paznokcia. Z doświadczeń i zaleceń podologii wynika, że oprócz środków miejscowych lub doustnych zalecanych przez lekarza dermatologa, należy też mechanicznie usunąć fragment zmienionej grzybicznie płytki paznokciowej. Po zakończeniu leczenia, paznokieć powinien odzyskać zdrowy wygląd, co powinno być również poparte badaniami. Czasami zdarza się jednak, że paznokieć po terapii nie odzyskuje już normalnego wyglądu, jest nieestetyczny, przebarwiony, wolniej rośnie i potrafi być bardziej podatny na inne zakażenia.
W przypadku grzybicy paznokci, ciężko określić dokładny czas leczenia. Zazwyczaj okres terapii obejmuje kilka miesięcy. Powinny odbywać się średnio co 2-4 tygodnie. Dzięki regularnej kontroli podologa i usunięciu zmienionej chorobowo części płytki, terapia farmakologiczne może przynieść lepsze rezultaty, jednocześnie przyspieszając proces leczenia.