ODCISKI

Są reakcją obronną organizmu, powstającą w odpowiedzi na trwały ucisk. Jest to obszar zrogowaciałego naskórka, który wchodzi głęboko w strukturę skóry, doprowadzając do powstania charakterystycznego bólu. Bardzo często odciski wypełnia płyn surowiczy, który odkaża wybrane miejsce naszej stopy. Odciski najczęściej pojawiają się na: przodostopiu (okolice stawów środstopno-paliczkowych), grzbietowej stronie palców (okolice stawów paliczkowych, zazwyczaj na małym palcu), między palcami stóp oraz sporadycznie w okolicy pięt.

Co może zrobić podolog w zakresie leczenia odcisków?

1. Usunąć odcisk już podczas pierwszej wizyty – taki zabieg trwa zwykle kilkanaście minut, choć może się wydłużyć, jeśli pacjent wyjątkowo długo zwlekał z wizytą u specjalisty. Z reguły im większy i bardziej zgrubiały odcisk, tym dłużej będzie trwało jego usunięcie (maksymalnie kilkadziesiąt minut).

2. Dobrać wkładki pozwalające zminimalizować szanse powstawania odcisku – dzisiejsza medycyna pozwala na dobranie odpowiednich wkładek, dopasowanych do kształtu stopy każdego pacjenta. Dzięki tym wkładkom nie będzie co prawda możliwe całkowite wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za powstanie odcisków, ale będzie można tak skorygować położenie stopy, że powstawanie kolejnych zrogowaceń nie będzie już miało miejsca.

3. Zaoferować odpowiednie, merytoryczne doradztwo w zakresie pielęgnacji stóp i zmniejszenia ryzyka powstawania odcisków w przyszłości. W przypadku powstania odcisku pacjent nie powinien zresztą ograniczyć się do jednej wizyty, ale w miarę możliwości odwiedzać gabinet podologiczny co jakiś czas. Pozwoli to zachować stopy w doskonałej kondycji.

PĘKAJĄCE PIĘTY

Na pierwszym miejscu wśród przyczyn pękających pięt wymienia się brak odpowiedniego nawilżania skóry w omawianych partiach ciała. Skóra pięt szybko się przesusza, staje się grubsza i w pewnym momencie zaczyna ulegać rozwarstwieniu. To częsta dolegliwość osób otyłych, co jest związane z siłą nacisku stóp na podłoże. Borykają się z nią również diabetycy. Nieprawidłowy dobór obuwia, ale również stany chorobowe, takie jak łuszczyca czy grzybica, mogą również przyczynić się do pękania pięt. Uwarunkowania genetyczne nie są akurat w tym przypadku zbyt częste, ale zdarzają się i zawsze warto lekarzowi wspominać o tym, że ktoś w rodzinie cierpi na podobne dolegliwości.

Kiedy zasięgnąć porady lekarza?

Gdy zorientujemy się, że zabiegi domowe nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Wówczas należy tę kwestię skonsultować z podologiem. Także w sytuacji, gdy pojawiają się bardzo głębokie pęknięcia skóry, wtedy bowiem lepiej nie stosować na własną rękę przedmiotów przeznaczonych do mechanicznego ścierania naskórka. Mogą doprowadzić do krwawień i stanów zapalnych. Nieleczone stany chorobowe stanowią niekiedy przyczynę zakażeń wirusowych i bakteryjnych. Skorzystanie z fachowej pomocy w tym zakresie może okazać się zbawienne w skutkach

Zabiegi podologiczne są bezbolesne i to stanowi ich niezaprzeczalną zaletę. Podolog za pomocą specjalistycznego dłuta lub frezu w krótkim czasie pozbywa się nadmiaru naskórka. Na koniec zakładany jest zazwyczaj swojego rodzaju opatrunek nasączony preparatem pielęgnacyjnym. Jeśli podolog nie miał do czynienia z dużymi zmianami to efekt jest widoczny w zasadzie natychmiast, gdy jednak stopy były już bardzo popękane to trzeba odczekać kilka dni, aby substancje czynne mogły w pełni przeniknąć w skórę i tam wykonać swoje zadanie.

Niejednokrotnie wystarczy jedna wizyta, aby pozbyć się nieprzyjemnej i mało estetycznej przypadłości. Dla osiągnięcia w pełni satysfakcjonujących efektów poleca się dwie lub trzy wizyty.

MODZELE I ZROGOWACENIA

Nie należy samemu wycinać powstałych zrogowaceń, ponieważ można uszkodzić skórę. Warto zaznaczyć, że leczenie ich jest konieczne. Nie możemy bagatelizować tego problemu. Z biegiem czasu zrogowacenia i modzele mogą doprowadzić do powstania różnych, często nawet patologicznych zmian. Wtedy ich leczenie nie tylko będzie bardzo kosztowne, ale też długotrwałe. Nie zapominajmy, że im szybciej zgłosimy się do podologa, tym szybciej pozbędziemy się danego problemu.

 

Kiedy zgłosić się do podologa?

Mimo że modzele i zrogowacenia naskórka są z reguły bezbolesnymi schorzeniami, muszą zostać niezwłocznie usunięte. Do podologa powinniśmy zgłosić się od razu, gdy zauważymy pierwsze niepokojące zmiany. Nieleczone modzele na stopie oprócz nieestetycznego wyglądu z czasem mogą sprawiać ból, a także z powodu utraty elastyczności naskórka i powstałych pęknięć, mogą być przyczyną zakażeń grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych.

BRODAWKI WIRUSOWE (KURZAJKI)

Brodawki wirusowe zwane są potocznie kurzajkami. Ten rodzaj zmian skórnych powstaje w wyniku zagnieżdżenia się wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus przenoszony jest poprzez kontakt z naskórkiem. Brodawki najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach, ale mogą także zostać przeniesione na inne części ciała

Kiedy powstają brodawki?

Najczęściej wskazuje się na osłabienie systemu odpornościowego organizmu. Usuwanie brodawek wirusowych powinno być przeprowadzone jak najszybciej po ich wykryciu. Im dłużej z tym zwlekamy, tym bardziej zwiększamy szansę na rozpowszechnienie się wirusa HPV na inne partie skóry. Dodatkowo nieusunięte brodawki coraz głębiej zagnieżdżają się w skórze, przysparzając bólu. Do podologa powinniśmy zgłosić się od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy. Brodawki oprócz tego, że są nieestetyczne i powodują dyskomfort, bywają również bolesne. W przypadku pojawienia się brodawek wirusowych zaleca się konsultację ze specjalistą.

Czas terapii

Czas terapii w przypadku leczenia brodawek jest bardzo różny i indywidualny dla każdego pacjenta. Wynosi od kilku do nawet kilkunastu wizyt. Wśród czynników, które mają istotny wpływ na czas terapii. Pamiętajmy, że im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym szybciej będziemy mogli usunąć kurzajki. Najszybciej kurzajek można pozbyć się u dzieci.

Gabinet Przyjazny Dzieciom
Gabinet Przyjazny Dzieciom